تبلیغات
ورزشی - مطالب دی 1390
 
سه شنبه 27 دی 1390 :: نویسنده : مدیر
11گل برتر تاریخ فوتبال

۱٫دیگو مارادونا ؛دیدار آرژانتین و انگلستان در یک چهارم جام جهانی ۱۹۸۶٫ وی در این بازی گل دیگری نیز با دست به ثمر رساند.

۲-کارلوس آلبرتو ؛دیدار برزیل و ایتالیا فینال جام جهانی ۱۹۷۰

۳-زین الدین زیدان؛ دیدار رئال مادرید و بایر لورکوزن در فینال فصل ۲۰۰۲ لیگ قهرمانان اروپا

۴-مارکو فانباستن ؛ دیدار هلند و شوروی در فینال قهرمانی اروپا در سال ۱۹۸۸

۵-مایکل اوون ؛ دیدار انگستان و آرژانتین در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۹۸

۶-دنیس برگ کمپ ؛ دیدار هلند و آرژانتین در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۹۸

۷-استفان کامبیاسو ؛ دیدار آرژانتین و صربستان

۸ -لیونل مسی ؛ بارسلونا و ختافه

۹-زلاتان ابراهیموویچ ؛ آژاکس و بردا

نوع مطلب : تاریخچه های فوتبال، 
برچسب ها : 11گل برتر تاریخ فوتبال،
لینک های مرتبط :


شنبه 24 دی 1390 :: نویسنده : مدیر

در دنیای توپ گرد همواره شاهد تولد ستارگان بزرگی بوده ایم. ستارگانی که نامشان در تاریخ فوتبال جاودانه شده است. ستارگان بزرگ دنیای فوتبال همگی یک خصوصیت مشترک دارند.

در دنیای توپ گرد همواره شاهد تولد ستارگان بزرگی بوده ایم. ستارگانی که نامشان در تاریخ فوتبال جاودانه شده است. ستارگان بزرگ دنیای فوتبال همگی یک خصوصیت مشترک دارند.

تمامی آنها با هنر خود در مستطیل سبز دوستداران فوتبال را به وجد می آورند. شاید این را بتوان تنها خصوصیت مشترک این مردان بزرگ فوتبال جهان دانست. تمامی آنها از نظر اخلاقی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. برخی از ستارگان مانند زیدان، پله، فان باستن، ریکارد، رائول و کاکا جزو ستارگان بی حاشیه مستطیل سبز هستند اما دسته دوم ستارگان فوتبال دنیایی پر از  حاشیه دارند. دیگر حاشیه بخشی از زندگی آنها شده بخشی که به نظر می رسد تا پایان عمر همراه این چهره های سرشناس باشد. قصد داریم ۱۰ ستاره پرحاشیه
دنیای فوتبال را معرفی می کنیم:
۱- دیه گو آرماندو مارادونا

دیه گو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان در صدر لیست ستارگان پر حاشیه دنیای توپ گرد قرار دارد. بخش عمده ای از زندگی این ستاره بی بدیل را حاشیه تشکیل می دهد. اعتیاد شدید به مواد مخدر، رسوایی های اخلاقی و حتی درگیری های خیابانی، تنها بخشی از حاشیه های مارادونای آرژانتینی است. البته از زمان حضور این اسطوره در رأس کادر هدایت تیم ملی آرژانتین او زندگی آرام تری را پشت سر می گذارد.

۲- پل گاسکوئین

بعد از مارادونا می توان پل گاسکوئین را دومین ستاره خبرساز دانست. اعتیاد شدید این ستاره انگلیسی به مشروبات الکلی باعث شده تا بعضاً کارهای عجیبی از او سر بزند. الان چند سالی است که او هر ماه توسط پلیس کشور انگلستان تحت بازجویی قرار می گیرد. پلیس جزیره برای کشاندن این ستاره سرشناس به ایستگاه پلیس هرماه یک بهانه جدیدی پیدا می کند. به تازگی رفتار گاسکوئین باعث اعتراض عده ای از هواداران فوتبال در جزیره شده است. این عده معتقدند گاسکوئین مایه ننگ فوتبال جزیره است!
۳- اشتفان افنبرگ

ستاره اسبق بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان نیز زندگی پرسر و صدایی دارد. مشکلات خانوادگی افنبرگ باعث شده تا او حتی پس از خداحافظی از دنیای فوتبال، سوژه داغی برای مطبوعات آلمانی باقی بماند. افنبرگ چند سالی به علت فرار از همسر و وکیل همسرش در آلمان دیده نمی شد.
۴- جورج بست

جورج بست را می توان بددهن ترین فوتبالیست تاریخ فوتبال دانست. او در مستطیل سبز به خاطر استفاده از الفاظ ناپسند بارها و بارها کارت قرمز داوران را جلوی چشمانش دید و با مصدویت های شدیدی مواجه شد. بعد از خداحافظی از دنیای فوتبال، نقش حاشیه در زندگی او پررنگ تر شد. اعتیاد به مشروبات الکلی، رسوایی های اخلاقی و… باعث شد تا او به چهره منفوری در فوتبال جزیره تبدیل شود. البته هواداران قدیمی منچستر یونایتد هنوز هم او را یک اسطوره می دانند.
۵- اریک کانتونا

یک ستاره کاملاً متفاوت. او حتی سعی می کرد در زمین هم چهره ای کاملاً متفاوت باشد، البته هم از نظر فنی و هم از نظر ظاهری! دوستداران فوتبال هیچ گاه حرکت او را در مستطیل سبز فراموش نمی کنند. او در خلال بازی، یکی از هواداران تیم حریف را به شدت کتک زد! شاید در دنیای فوتبال دیگر شاهد تکرار چنین صحنه ای نباشیم!
۶- اولی اشتاین

شاید همه انتظار داشتند اولیور کان و یا ینس لمن نمایندگان کشور آلمان در این لیست باشند اما هیچ کدام از این ۲ دروازه بان به اندازه اولی اشتاین، دروازه بان دهه ۸۰ ژرمن ها در حاشیه سازی تبحر نداشتند! اولی اشتاین را می توانیم حاشیه ساز ترین چهره فوتبال ژرمن ها دانست. اشتاین به علت شرکت در یک درگیری شدید خیابانی در سال ۱۹۸۹ محکوم به یک سال زندان و پرداخت ۸۰۰ هزار مارک (واحد پول کشور آلمان قبل از شکل گیری اتحادیه اروپا) شده بود. اشتاین یکی از دشمنان سرسخت فرانتس بکن باوئر نیز به حساب می آید. او بعد از جام جهانی ۱۹۸۶ قیصر فوتبال ژرمن ها را یک «احمق عقب افتاده» نامید!
۷- دیوید بکهام

دیوید بکهام نیز یکی از چهره های خبرساز فوتبال جهان بوده است. تصمیمات عجیب و غیرقابل پیش بینی این ستاره انگلیسی، مثل جدایی از منچستر یونایتد و یا پیوستن به یک تیم آمریکایی، از این ستاره یک چهره خبرساز ساخته است. زندگی خصوصی بکهام بیش از زندگی حرفه ای وی مورد توجه خبرنگاران قرار گرفته است. این مسأله باعث شده تا کوچکترین اتفاق در زندگی بکهام از چشم دوستداران فوتبال پنهان نماند.
۸- کریس رونالدو

کریس رونالدو نیز از آن دسته ستارگانی است که زندگی اش سراسر حاشیه است. رونالدو در دیدار تیم ملی پرتغال مقابل تیم های انگلستان باعث اخراج وین رونی از میدان شد. این مسأله باعث شده بود تا او در ابتدای حضورش در اولدترافورد با حاشیه های زیادی مواجه باشد. او حتی در خیابان های منچستر نیز چندین بار با فوتبالدوستان انگلیسی درگیر شده بود. البته حالا که او در منچستر چهره بسیار محبوبی شده هنوز هم یکی از چهره های خبرساز جزیره به حساب می آید.
۹- وین رونی

قبل از حضور در منچستر یونایتد، رونی تقریباً هفته ای یکبار تحت بازجویی پلیس جزیره قرار می گرفت.او همیشه یکی از نفرات ثابت در درگیری های خیابانی شهر خود بوده است. البته از زمان حضور در منچستر یونایتد وی تا حد زیادی توسط سرالکس فرگوسن مهار شده است!
۱۰- روبینیو

زمانی که روبینیو در سانتوز بود کمتر کسی فکر می کرد که او روزی به چهره خبرساز دنیای فوتبال تبدیل شود. روبینیو در سال های ابتدایی حضورش در رئال مادرید هم یک فوتبالیست آرام و به دور از حاشیه بود. پس از چند سال آرام در دنیای حرفه ای فوتبال، حالا حاشیه ها و خبرسازی های این ستاره برزیلی آغاز شده است. او با جار و جنجال فراوان از مادرید راهی منچستر شد. از آن به بعد روبینیو هر هفته یک سوژه داغ به دست خبرنگاران انگیلسی داده است. رسوایی اخلاقی چند هفته پیش این ستاره برزیلی در دنیای فوتبال بازتاب وسیعی داشته است.
گزارش : روزنامه ابرار ورزشی

نوع مطلب :
برچسب ها : ۱۰ ستاره خبرساز دنیای فوتبال،
لینک های مرتبط :


شنبه 24 دی 1390 :: نویسنده : مدیر

امروزه بسکتبال یکی از ورزش های پرطرفدار جهان می باشد که توجه بسیاری از ورزش دوستان را به خود جلب نموده است.این رشته ورزشی توسط یک پزشک کانادایی در سال۱۸۹۱ ابداع گردیده است.  مقاله پیش رو به بخشی از تاریخجه بسکتبال می پردازد. زادگاه بازی بسکتبال آمریکاست .

این بازی در اوایل پاییز سال ۱۸۹۱ میلادی توسط شخصی به نام جیمز نای اسمیت پایه ریزی و ابداع شد . اما ، از قرن ها پیش در میان ساکنان نقاط مختلف قاره آمریکا ، به ویژه آمریکای مرکزی و جنوبی انواعی از بازی و مسابقه رایج بوده که کم و بیش به بسکتبال شباهت داشته است .

سابقه تاریخی

در کشور آرژانتین ، نوعی بازی سنتی و قدیمی در میان گله دار ها متداول است که آن را (پاتو) (PATO ) می نامند . در این بازی ، دو تیم سوار بر اسب در میدانی وسیع به تاخت و تاز می پردازند و هر تیم کوشش می کند توپی را که شش حلقه (مانند دستگیره) بر بدنه آن هست ، با پرتاب کردن و پاس دادن به یاران خودی ، به آن سوی میدان برساند و از حلقه و توری سبدی که در انتهای میدان بر روی ستونی چوبی نصب شده ، عبور دهد . این بازی تا حدی شبیه بسکتبال است اما شباهت بازی پوک تاپوک با ورزش بسکتبال بیش از پیش است . پوک تاپوک ، در میان اقوام متمدن قاره آمریکای جنوبی و مرکزی رواج بسیار داشت به ویژه اقوام مایا و تولتک (در ناحیه مکزیک کنونی) این بازی را کهن با توپ و حلقه های ثابت در میدانی وسیع انجام می شد ، با علاقه و هیجان زیادی برگزار می کردند .

تولد ورزشی به نام بسکتبال

جیمز نای اسمیت یک پزشک کانادایی بود که با ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آن کشور را گرفت .  در سال ۱۸۹۱ یعنی زمانی که دکتر نای اسمیت در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد (واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) درس می داد ، رئیس دانشگاه از او خواست ورزشی ابداع و اختراع کند که دانشجویان بتوانند در فصل زمستان در سالن به آن بپردازند تا آمادگی جسمانی خود را برای پرداختن به مسابقات میدانی فوتبال ، هاکی و بیسبال ، در فصل بهار و تابستان حفظ کند .

دکتر نای اسمیت پس از بررسی رشته های موجود ورزشی ، دریافت که ورزش جدید باید :

توپ در آن نقش داشته باشد .

به صورت گروهی به اجرا در آید .

اصل رقابت در آن رعایت شود .

و بر مهارت استوار باشد .

هیچ گونه خشونتی و برخوردهای سخت بدنی مبتنی نباشد .

حاصل این افکار و اندیشه ها ورزشی شد به نام بسکتبال که امروزه پس از سپری شدن نزدیک به یک قرن و اندی از اختراع آن ، از پر طرفدارترین و هیجان انگیزترین رشته های ورزش بین المللی است .

دکتر نای اسمیت در شروع کار دو سبد که مخصوص حمل میوه بود بر دیوار دو طرف سالن ورزش دانشگاه و در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان قد بلند نصب کرد و به دو گروه از ورزشکاران جوان دانشگاه آموزش داد که توپی را دست به دست بدهند و سعی کنند آن را به درون سبد بیندازند . در این حال ، تیم مقابل باید بکوشد که مانع از انجام این کار شود و توپ را هم از چنگ حریف بربایند و تصاحب کند.

نخستین مسابقه ای که به این ترتیب و به صورتی تجربی ترتیب یافت میان دو تیم ۹ نفره در کالج اسپرینگ فیلد بود و اولین گل تاریخ بسکتبال را هم یکی از بازیکنان به نام “ویلیام چیلس” به سبد انداخت . بعدها شخصی به نام “فرانک ماهان” با توجه به اینکه در زبان انگلیسی سبد را بسکت ( BASKET ) و توپ را بال (BALL ) می گویند ، این ورزش را بسکتبال نامید . دکتر نای اسمیت ، برای آنکه بازی بسکتبال خشن نشود ، مقررات دقیقی برای آن به وجود آورد . بعضی از مقررات اولیه بسکتبال چنین بود :

بازیکنان حق نداشتند توپ را از دست هم بربایند .

بازیکنی که توپ را در اختیار داشت ، نباید با آن راه برود یا بدود .

هل دادن و هر نوع خشونت ممنوع بود .

فقط بازیکنانی که توپ را در اختیار نداشتند می توانستند به هر طرف بدوند و جا بگیرند .

بازیکن توپ به دست باید توپ را به طرف یاران خود پرتاب کند و به آنها برساند .

در آغاز ، ته سبد هم بسته بود و هر بار که توپ به درون سبد می افتاد باید کسی به کمک نردبان توپ را از سبد بیرون بیاورد .

در سال ۱۸۹۲ شخصی به نام “لئو آلن” سبد بسکتبال را که تا آن روز از ترکه چوب یا الیاف بود و به همین دلیل به زودی پاره و فرسوده می شد ، از سیم بافت تا استحکام بیشتری داشته باشد .

دیری نگذشت که این ورزش جدید طرفداران زیادی در میان دانشجویان دانشگاه اسپرینگ فیلد و دیگر دانشگاه ها یافت .دکتر نای اسمیت هم مقررات و قوانین بسکتبال را کامل تر کرد و نسخه هایی از آن را به هر دانشگاه یا باشگاهی که علاقمند بود ارسال داشت . این مقررات در سال ۱۸۹۲ میلادی به صورت کتابچه ای برای استفاده عموم منتشر شد .

کشور کانادا نخستین کشور خارجی بود که ورزش بسکتبال به آن راه یافت .

دیگر کشور ها هم بتدریج و در سال های بعد پذیرای این ورزش جدید شدند :

فرانسه در سال ۱۸۹۳ ، چین و هندوستان در سال ۱۸۹۴ ، انگلستان در سال ۱۸۹۴ ژاپن در سال ۱۹۰۰ و .. .

نخستین مسابقه رسمی بسکتبال در سال ۱۸۹۶ بین دو تیم از دو دانشگاه شیکاگو و آیوا برگزار شد . نتیجه این بازی تاریخی ۱۵ بر ۱۲ به سود تیم دانشگاه شیکاگو بود .

در سال ۱۹۳۰ دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان دهد که بازی بسکتبال گرچه بسیار پر تحرک است اما حتی برای سالمندان هم خطری ندارد و آسیبی متوجه اعضای حیاتی بدن ( قلب و کلیه ) نخواهد شد .

بسکتبال در ایران

دایره المعارف بریتانیا ، سال ورود بسکتبال به کشور ما ایران را ۱۹۰۱ میلادی برابر با ۱۲۸۰ ه.ش نوشته است اما آنچه مسلم است اینکه اولین نشانه های ورود بسکتبال به ایران در سال های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ دیده شده که آن هم توسط کارکنان سفارتخانه های خارجی در ایران بوده است .

در سال ۱۳۱۴ ، یک مربی ورزش به نام “فریدون شریف زاده” ورزش بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز (کالج البرز) تهران معرفی و پایه گذاری کرد و کم کم دیگر مربیان ورزش به گسترش و آموزش این ورزش پرداختند .

در سال ۱۳۲۴ ، فدراسیون بسکتبال ایران تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان های بین المللی ، در بازی های المپیک لندن (۱۹۴۸) بود .

از میان بهترین بازیکنان تاریخ بسکتبال ایران در ان زمان می توان این نام ها را بر شمرد :

کامبیز مخبری ، حسین سرودی ، مسعود ماهتابانی ، نادر کاشانی ، سروش نگهبان ، امیر ایلیاوی ، مجید توفیق و مظفر بنی هاشم

منبع:tebyan.net
نوع مطلب : تاریخچه های ورزش های دیگر، 
برچسب ها : تاریخچه بسکتبال،
لینک های مرتبط :


فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال جهان رده بندی بهترین لیگ ها سال 2011 را اعلام كرد كه بر اساس آن لالیگای اسپانیا در رده نخست و لیگ برتر ایران در مكان چهلم قرار گرفته است.

لیگ فوتبال اسپانیا برای دومین سال پیاپی به این عنوان دست یافته است.

پس از لالیگا، لیگ برتر انگلیس، لیگ برزیل، لیگ پرتغال و لوشامپیونه فرانسه در مكان هم دوم تا پنجم این رده بندی قرار گرفته اند.

نكته جالب در این رده بندی سقوط سری آی ایتالیا به رده هفتم است. سری آ سال گذشته در رده سوم جهان قرار داشت.

بوندس لیگای آلمان هم با یك پله نزول نسبت به سال 2010 در رده ششم بهترین لیگ های فوتبال جهان است.

در میان لیگ های آسیایی نیز كی لیگ كره جنوبی با قرار گرفتن در رده هجدهم جهان بهترین لیگ فوتبال قاره كهن لقب گرفته است.

جی لیگ ژاپن در رده بیست و پنجم جهان و لیگ عربستان در رده سی و هشتم جهان قرار دارد.

لیگ برتر ایران هم با قرار گرفتن در رده چهلم جهان در میان لیگ های فوتبال آسیایی چهارم است.

رده بندی لیگ برتر فوتبال جهان در سال 2011 به شرح زیر است:

1 اسپانیا 1194 امتیاز

2 انگلیس 1103 امتیاز

3 برزیل 889 امتیاز

4 پرتغال 886 امتیاز

5 فرانسه 883 امتیاز

6 آلمان 880 امتیاز

7 ایتالیا 873 امتیاز

8 آرژانتین 840 امتیاز

9 هلند 791.5 امتیاز

10 شیلی 741.5 امتیاز

.

.

17 كره جنوبی 598 امتیاز

.

.

25 ژاپن 521 امتیاز

.

.

38 عربستان 396 امتیاز

.

40 ایران 378.5 امتیاز

 

رده بندی اعلام شده از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال جهان شامل لیگهای 122 كشور جهان است.

 

نوع مطلب : تاریخچه های فوتبال، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ورزشی
تاریخچه های ورزش و محصولات ورزشی
درباره وبلاگ

تاریخچه های ورزش و محصولات ورزشی

مدیر وبلاگ : رضا
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Google Pagerank Powered by  MyPagerank.Net