تبلیغات
ورزشی - تاریخچه ی باشگاه بسیار پرافتخار پرسپولیس
 
یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : رضا


تاریخچه باشگاه پرسپولیس


پرسپولیس باشگاهی است که در سال ۱۳۴۲ بدست علی عبده بنا شد و درآن رشته‌های بولینگ، والیبال و بسکتبال فعال بود. عبده از آمریکا به ایران آمده بود و درجامعه ورزشی آمریکا در رشته بوکس صاحب عنوان قهرمانی شده بود عبده مدت‌ها اندیشه ایجاد تیم فوتبال پرسپولیس را با خود داشت و تیم فوتبالی را نیز ایجاد کرده بود که تیمی ضعیف در رده دوم باشگاههای کشور محسوب می‌شد و از اعضای محبوب و ماندگار از آن محمود خوردبین را می‌توان نام برد.

بعد از انحلال شاهین با فعالیت امیر مسعود برومند و رایزنی‌های مرحوم دهداری، چند تن از بازیکنان قبلی شاهین در ترکیب تیم دسته دومی پرسپولیس قرار گرفته و ترتیب یک مسابقه با تیم جم آبادان (که در آن زمان تیم صاحب نامی بود) را دادند و پس از آن تمامی اعضای شاهین به پرسپولیس پیوستند و محبوبیت انرا به پرسپولیس هدیه نمودند.

پرسپولیس بهار خود را درآغازین روزهای سال ۱۳۴۷ با مربیگری دهداری (کاپیتان پیشین شاهین) و سرپرستی دکتر برومند آغاز کرد. مطابق مقررات این تیم می‌بایست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و یا حداکثر از دسته دوم باشگاه‌ها شروع کند اما انحلال چند تیم در این زمان باعث گردید تا به جای مسابقات لیگ یکسری مسابقات رده بندی در سطح باشگاههای پایتخت برگزار شود در آن زمان مسابقات ۴۴ تیم به رقابت پرداختد که ۴ تیم پرسپولیس، تاج، عقاب و پاس سرگروه گردیدند.

از آن پس پرسپولیس رسماً وارد مسابقات باشگاهی ایران گردید این تیم در سال ۱۳۴۷ قدرت نمایی کرد و تمام رقیبان را پشت سرگذاشت و به عنوان قهرمان باشگاههای تهران جهت شرکت در مسابقات آسیایی تایلند عازم بانکوک گردید.

در سال ۱۳۴۸ کارخانه ایران ناسیونال با مدیریت خیامی (از طرفداران تیم شاهین) تازه تاسیس گردیده بود و تیم فوتبال ضعیفی هم داشت ، (علی پروین هم از جمله بازیکنان این تیم بود) در این زمان(۱۳۴۸) فکر تبلیغ محصول این شرکت (پیکان) با استفاده از محبوبیت تیم شاهین، خیامی را بر آن داشت تا مذاکراتی با چند تن از شاهینیهای سابق انجام داده و آنان را به تیم پیکان دعوت نماید با رفتن آنها افراد باقی مانده نیز راهی جز پیوستن به ایشان ندیدند لذا تمامی بازیکنان شاهین (به جز عزیز اصلی ، دروازه بان شاهین) به پیکان مهاجرت کردند و در این سال عنوان قهرمانی باشگاههای ایران را از آن پیکان نمودند و در همین سال پیکان به جای تیم ملی در تورنمنت جام دوستی نیز شرکت کرده و در بین ۵ تیم مقام نخست را از آن خود کرد.

در این زمان پیکان در برابر پرسپولیس با تک گل علی پروین و نیجه یک بر صفر پرسپولیس را شکست داد.
در سال ۱۳۵۰ نخستین لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران با نام تخت جمشید شکل گرفت و پرسپولیس هم تلاش نمود خود را با استانداردهای حرفه‌ای تطبیق دهد اما بدلیل فقدان زیرساختهای فوتبال حرفه‌ای در کشور این ایده بصورت کامل به فرجام نرسید و باشگاه پرسپولیس علاوه بر این نقص بزرگ بتدریج از مکتب فوتبال شاهین هم فاصله گرفت و رابطه خود را با سازندگی و تغذیه از بازیکنان جوان در آموزش و پرورش کم رنگ کرد و در مسیر استفاده کاذب از دسترنج دیگران و آوردن ستاره‌ها از تیم‌های دیگر قرارگرفت و هر روز محتاج تر از روز قبل شد و علیرغم برخورداری از طرفداران بیشمار از یک باشگاه به یک تیم تقریباً محلی نزول کرد ازجنبه فرهنگی هم با آرمانهای اولیه خود که از شاهین به آن منتقل شده بود دور شد بگونه‌ای که این دو قضیه بزرگ همچنان گریبانگیر این نام بزرگ است.
پرسپولیس در غیاب شاهینیها با تصاحب ۱۲ امتیاز در رده یازدهم قرار گرفت حضور در پیکان بیشتراز یک سال به طول نیانجامید و مجدداً بازیکنان در سال ۱۳۴۹ به خانه خود برگشتند و قهرمانی اولین دور لیگ تخت جمشید در سال ۱۳۵۰ را از آن خود کردند پرسپولیس در ۵ دوره برگزاری لیگ تخت جمشید، با کسب دو قهرمانی (لیگ اول و دوم) و سه نائب قهرمانی ، به عنوان پرافتخارترین باشگاه کشور شناخته شد.

با وقوع انقلاب اسلامی، این تیم دچار بحران نفرات گردید و بازیکنانش بکلی عوض شدند و تعداد بسیار اندکی از بازیکنان قدیمی باقی ماندند. لیکن برگزاری مسابقات جام شهید اسپندی درسال ۱۳۵۸ و دیگر مسابقات، باعث گردید تا بازیکنان مستعد و جوان کشور نگذارند این باشگاه بلند آوازه از رونق بیفتد.

باشگاه پرسپولیس در سال۱۳۶۵ تحت پوشش بنیاد مستضعفان و جانبازان قرارگرفت که نام آن به آزادی تغییر یافت لیکن پس از مدت زمان اندکی بنیاد از اداره این باشگاه خودداری کردو دراین زمان با توجه به موقعیت این باشگاه ، سازمان تربیت بدنی، خود اداره آن را عهده دار گردید و نامش را نیز به پیروزی تغییر دادند که تا کنون نیز با همین نام درمیادین ورزشی حضور می‌یابد.

باشگاه از سال ۱۳۷۰ با آغاز مجدد لیگ فوتبال ایران تحت عنوان لیگ آزادگان دور جدیدی از فعالیتهای خود را آغاز نمودند و پیوسته علیرغم تغییرات گسترده و متعدد درمدیریت باشگاه توانست موقعیت خود را به عنوان یکی از سه باشگاه برتر کشور و کسب مقامهای نخست، دوم و یا سوم حفظ کند.
این باشگاه در سال ۱۳۸۰ با آغاز لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران به عنوان اولین قهرمان لیگ برتر شناخته شد. نكته جالب درمورد باشگاه پرسپولیس این است كه اكثر بازیكنان بزگ ایران از سال ۱۹۹۴تاسال۲۰۰۱ یابازیكن این تیم بودندویاتوسط این تیم یه فوتبال آسیا معرفی شدند این بازیكنان بزرگ عبارتند :

1- علی دایی : پس از مصدومیت شدید او در بازی مقایل بحرین با تلاش خود و یاری باشگاه پرسپولیس از مصدومیت خلاص شد وبا بازیهای درخشان خود درلیگ۱۳۷۵ باعث قهرمانی پرسپولیس شد و از طریق پرسپولیس به فوتیال خارج روانه شد

2- احمدرضا عابدزاده : كمتركسی فكر می كرد پس از مصدومبتی كه دربازی با تایوان برای او پیش آمد باز بتواند بازیكند ولی پرسپولیس با به عضو درآوردن این بازیكن ازدست رفته وصرف مخارج زیاد برای معالجه او وتلاش وزحمات خود عابدزاده وی را به مستطیل سبزبازگرداند تا عابدزاده سهم بزرگی در حماسه ملبورن برای ایران داشته باشد

3 - خدادادعزیزی : درسال ۱۳۷۵ به عنوان یار كمكی به همراه پرسپولیس در مسابقات جام باشگاههای آسیا شركت كرد وبازیهای درخشانی برای پرسپولیس انجام داد و باعث صعود پرسپولیس به مرحله نیمه نهائی شد اوكه درمرحله اول جام ملتهای ۱۹۹۶در تركیب تیم ملی نبودبا این بازیهای درخشانش باعث شد كه سرمربی تیم ملی اینباراو را به تیم ملی دعوت كند و در مرحله دوم با تیم ملی به دبی برود

۴- مهدی مهدویكیا : او درسن۱۶ سالگی به عضویت پرسپولیس در آمد.وجوان ترین بازیكن تاریخ فوتبال پرسپولیس شد.وباحضورخوددر تیم ملی جوانترین بازیكن تاریخ فوتبال ملی ایران شد 5- علی كریمی :‌ علی پروین اورا ازلیگ منطقه ای به باشگاه پرسپولیس آورد ودراولین دقایق ورود خود در لیگ آزادگان برای پرسپولیس هنرنمایی كرد وگل زد.ودر اولین روزهای او در پرسپولیس به تیم ملی دعوت شد

قابل ذکر است پرسپولیس از سوی AFC (کنفدراسیون فوتبال آسیا)به عنوان پر طرفدارترین تیم قاره ی کهن معرفی شده است.

افتخارات باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس ایران

در ابتدا باید گفت تنها تیمی که در لیگهای ایران توانسته یک فصل را بدون شکست پشت سر بگذارد پرسپولیس است.
نایب قهرمانی جام حذفی ایران۱۳۴۷
مقام دوازدهم باشگاه‌های تهران۱۳۴۸
قهرمانی مسابقات مقدماتی جام منطقه‌ای۱۳۵۰
نایب قهرمان باشگاه‌های تهران۱۳۵۰
مقام سوم لیگ منطقه‌ای ایران۱۳۵۰
نایب قهرمان جام باشگاه‌های تهران۱۳۵۰
قهرمان اولین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۲
نایب قهرمان دومین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۳
قهرمان سومین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۴
نایب قهرمان چهارمین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۵
نایب قهرمان پنجمین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۶
نایب قهرمان ششمین دوره لیگ تخت جمشید۱۳۵۷
قهرمان جام شهید اسپندی۱۳۵۸
قهرمانی در لیگ دسته اول تهران۱۳۶۰
نایب قهرمان جام حذفی تهران۱۳۶۰
قهرمان جام وحدت۱۳۶۰
قهرمان جام حذفی تهران۱۳۶۱
قهرمان جام باشگاه‌های تهران۱۳۶۱
نایب قهرمان جام باشگاه‌های دسته اول تهران۱۳۶۲
قهرمان فوتبال باشگاه‌های دسته اول تهران۱۳۶۵
قهرمان فوتبال باشگاه‌های دسته اول تهران۱۳۶۶
قهرمان جام حذفی تهران۱۳۶۶
قهرمان جام حذفی ایران۱۳۶۶
قهرمان باشگاه‌های دسته اول تهران۱۳۶۷
قهرمان باشگاه‌های دسته اول تهران۱۳۶۸
نایب قهرمان اولین دوره لیگ آزادگان۱۳۶۸
قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران۱۳۶۹
قهرمان اولین دوره جام در جام آسیا۷۰-۱۳۶۹
نایب قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران۱۳۷۰
قهرمانی جام حذفی ایران۱۳۷۰
مقام سوم در لیگ ازادگان۱۳۷۰
قهرمان جام حذفی کشور۷۱-۱۳۷۰
نایب قهرمان لیگ ازادگان۱۳۷۱
قهرمان سوپرجام تهران۱۳۷۱
نایب قهرمان سومین دوره جام در جام آسیا۱۳۷۱
نایب قهرمان لیگ کشور۱۳۷۲
مقام چهارم لیگ آزادگان۱۳۷۳
قهرمان لیگ ازادگان۱۳۷۴
مقام چهارم جام باشگاه‌های آسیا۱۳۷۴
قهرمانی لیگ کشور۱۳۷۵
مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا۱۳۷۵
قهرمان لیگ آزادگان کشور۱۳۷۷
نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور۱۳۷۷
مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا۱۳۷۸
قهرمان لیگ آزادگان کشور۱۳۷۸
نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور۱۳۷۹
مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا۱۳۸۰
قهرمان اولین دوره لیگ برتر ایران۸۱
نایب قهرمان جام حذفی ایران ۱۳۸۵

مربیان باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس ایران از آغاز تاكنون

پرویز دهداری
رجب فرامرزی
حسین فکری
الن راجرز (انگلیس)
همایون بهزادی
الن راجرز (انگلیس)
همایون بهزادی
بیوک وطن خواه
ایوان ******وئف (روسیه)
منصور امیر آصفی
مهراب شکرخواه
علی پروین
مسعود مومنی
علی پروین
محمد پنجعلی
لادیسلاو بگوویچ (صربستان)
حمید درخشان
یورگن گده
استانکو پاکلوپویچ (کرواسی)
حمید درخشان
ایوان متکویچ ( کرواسی)
علی پروین
وینکو بگوویچ (کرواسی)
رینر زوبل
علی پروین
آری هان (هلند)
مصطفی دنیزلی (ترکیه)
افشین قطبی
علی داییبازیکنان انتقال یافته در فصل ۸۶-۸۷

عباس آقایی ( پاس تهران )
حسن رودباریان ( پاس تهران )(دروازه بان تیم ملی در جام ملت های آسیا )
سپهر حیدری ( ذوب آهن )
محمد نصرتی ( پاس تهران )
محسن خلیلی ( از سایپا کرج )
نبی الله باقری ها ( از تراکتورسازی تبریز )
فرهاد خیرخواه (سرخپوشان دوارافزار) ( آقای گل لیگ دسته ۱ )
کامیار قنبری (پاس)
حمیدرضا ع. عسگری (سپاه)
بهادر عبدی (سرخپوشان)

مدیر عامل‌های باشگاه از آغاز تا كنون

علی عبده
مصطفی مکری
عباس وکیل
گلیجانی
طباطبایی
عباس انصاری فرد
امیر عابدینی
علی میرزایی
علی پروین
اکبر غمخوار
حجةالله خطیب
محمد حسن انصاری فرد
حبیب کاشانی

اطلاعات باشگاه در سال ۲۰۰۶

مالک: سازمان تربیت بدنی ایران
سال تأسیس: ۱۳۳۸
موسس: علی عبده
مدیرعامل:حبیب کاشانی
سرمربی: افشین قطبی
مربی: حمیداستیلی
سرپرست: محمود خوردبین

ورزشگاه اختصاصی

باشگاه پرسپولیس و همچنین استقلال ورزشگاه اختصاصی ندارند و بازیهای خانگی خود را در ورزشگاه یک صد هزار نفری آزادی تهران انجام می دهند.

این ورزشگاه, ورزشگاه اختصاصی تیم ملی فوتبال ایران محسوب می‌شود. البته این ورزشگاه اختصاصا برای باشگاه پرسپولیس یا استقلال نیست و تا ساخت استادیومهای شخصی این باشگاهها اجازه دارند در آنجا بازی کنند.


جدید ترین افتخار پرسپولیس قهرمانی در لیگ برتر 87_86


تیم پرسپولیس با این قهرمانی 9 بار در طول ادوار لیگ قهرمانی كشور به قهرمانی رسیده است كه بیشترین تعداد قهرمانی محسوب میشود

پرسپولیس اولین تیمی هست كه در لیگ برتر به 2 قهرمانی در این مسابقات دست میباید

همچنین پرسپولیس در لیگ امسال بیشترین تعداد گل زده یعنی55 گل زده در طول تمام دوران لیگ بدست آورد

بیشترین تعداد برد كه ركوردش قبلا هم دست پرسپولیس بود امسال با تعداد18 برد جابه جا شد

افتخارات و تاریخچه ی پرسپولیسجام‌های آسیایی

1- قهرمان جام برندگان جام آسیا (1990)

2- نایب قهرمان جام برندگان جام آسیا (1992)

3- مقام سومی جام باشگاه‌های آسیا 3 بار (1997-1996)، (2000-1999)، (2001-2000)

لیگ

- قهرمان لیگ 8 بار: 1350، 1352، 1354، 1374، 1375، 1377، 1378، 1380

جام حذفی

- قهرمان جام حذفی 3 بار: 1366، 1370، 1377

- فینالیست جام حذفی 1384

جام باشگاه‌های تهران

- قهرمان باشگاه‌های تهران 6 بار: 1361، 1365، 1366، 1367، 1368، 1369

جام حذفی تهران

- قهرمان جام حذفی تهران 3 بار: 1358، 1361، 1366

- فینالیست جام حذفی تهران 1360

سایر جام‌ها

- قهرمان جام بین‌المللی وحدت تهران (1360)

- قهرمان جام دوستی شارجه (1374)

- قهرمان مسابقات انتخابی آسیا (1347)

- مقام سوم جام دوستی تهران (1351)

سایر افتخارات

- برترین تیم ماه فوتبال آسیا (فوریه 1998)

فوتسال

- قهرمان جام رمضان (1382)

- مقام سوم رمضان (1384)

والیبال

- قهرمان جام حذفی کشور (1355)

- نایب قهرمان لیگ (1354 و 1355)

- قهرمان لیگ دسته اول (1383)

- قهرمان باشگاه‌های تهران (1383)

شنا

- قهرمان لیگ برتر (1384)

تکواندو

- نایب قهرمان لیگ (1383)

- مقام سوم لیگ (1384)


نام آوران باشگاه پرسپولیس

علی پروین

- چهاردهمین بازیکن برتر قرن آسیا

- بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا (1976)

- عضو تیم منتخب آسیا (1974)

- برترین فوتبالیست سال ایران (1350، 1355 و 1356)

- برترین مربی ماه فوتبال آسیا (ژانویه 1999)

فرشاد پیوس

- دومین بازیکن برتر سال فوتبال آسیا (1990)

- آقای گل بازی‌های آسیایی (1990)

- عضو تیم منتخب آسیا (1990)

- آقای گل لیگ ایران (1370 و 1373)

- آقای گل لیگ قطر (1989)

- آقای گل باشگاه‌های تهران (1365، 1366، 1367، 1369 و 1370)

ناصر محمدخانی

- آقای گل جام ملت‌های آسیا (1984)

- عضو تیم منتخب آسیا (1984)

- آقای گل باشگاه‌های تهران (1360 و 1362)

- بازیکن اخلاق جام دیوار چین (1362)

محمد پنجعلی

- عضو تیم منتخب آسیا (1984)

- کاپیتان تیم منتخب آسیا (1986)

افشین پیروانی

- بازیکن ماه فوتبال آسیا (فوریه 2000)

- بازیکن اخلاق لیگ برتر (1380)

ادموند بزیک

- آقای گل لیگ (1381)

- گلزن‌ترین بازیکن لیگ ایران با 82 گل

حامد کاویانپور

- بهترین بازیکن لیگ برتر (1380)

- زننده زیباترین گل ماه آسیا (می 2001)

مهرداد اولادی

- آقای گل بازی‌های کشورهای اسلامی (2005)

محمدحسن انصاری‌فرد

- بهترین فوتبالیست سال ایران (1366)

- برترین مربی سال ایران (1382)

- بهترین مربی فوتسال آسیا با 4قهرمانی متوالی

محمد زادمهر

- آقای گل جام پیشکسوتان تهران (1383)

محمد جاسمیان

- بهترین بازیکن پیشکسوتان تهران (1383)

محسن زارعی

- ستاره مسابقات جام رمضان (فوتسال) (1384)

هادی ساعی

- بهترین تکواندوکار جهان (2004)

- قهرمان قهرمانان ایران (1383)

بهزاد خداداد

- بهترین تکواندوکار لیگ (1383)

علی تاجیک

- بازیکن اخلاق لیگ تکواندو (1384)

ویکتور لایکو

- آقای گل لیگ هندبال (1383)

حمید استیلی

- زننده گل قرن آسیا (1998)

- بهترین بازیکن تورنمنت فوریه کویت (1999)

- عضو تیم منتخب آسیا (1999)

محتبی محرمی

- ششمین بازیکن برتر سال فوتبال آسیا (1990)

- عضو تیم منتخب آسیا (1990)

ابراهیم آشتیانی

- بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا (1972)

- برترین فوتبالیست سال ایران (1350)

همایون بهزادی

- آقای گل جام ملت‌های آسیا (1968)

- محبوب‌ترین فوتبالیست سال ایران (1350)

حسین کلانی

- آقای گل جام ملت‌های آسیا (1972)

- آقای گل لیگ (1349 و 1350)

- آقای گل باشگاه‌های تهران (1348)

صفر ایرانپاک

- آقای گل لیگ (1350)

- آقای گل باشگاه‌های تهران (1350)

- آقای گل جام کوروش (1350)

- بهترین گل سال فوتبال ایران (1350)

مرتضی کرمانی‌مقدم

- برترین بازیکن خارجی لیگ قطر (1380)

- پدیده فوتبال ایران (1366)

مهدی مهدوی‌کیا

- مرد سال فوتبال آسیا (2003)

- جوان سال فوتبال آسیا (1997)

- بازیکن ماه فوتبال آسیا (فوریه 2000)

- زننده زیباترین گل سال آسیا (1997)

- برترین فوتبالیست سال ایران (1382)

- عضو تیم منتخب فیفا (2000)

- بهترین پاسور فصل بوندس لیگا (2003-2002)

- بهترین بازیکن فصل هامبورگ (2003-2002) و (2004-2003)

- رکوردار بیشترین حضور یک ایرانی در بوندس لیگا

- آقای گل جوانان باشگاه‌های تهران (1372)

کریم باقری

- بازیکن ماه فوتبال آسیا (جولای 1997 و دسامبر 2001)

- سومین بازیکن برتر سال آسیا (1997)

- زننده زیباترین گل ماه آسیا (اکتبر 2000 و اکتبر 2001)

- دهمین بازیکن برتر قرن آسیا

- عضو تیم منتخب آسیا (1997 و 2000)

- دومین گلزن ملی برتر سال دنیا (1997)

- بهترین بازیکن جام باشگاه‌های عرب (2001)

خداداد عزیزی

- مرد سال فوتبال آسیا (1996)

- هشتمین بازیکن برتر قرن آسیا

- عضو تیم منتخب آسیا (1997)

- بهترین بازیکن جام باشگاه‌های آسیا منطقه غرب (1996)

- بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا (1996)

علی دایی

- مرد سال فوتبال آسیا (1999)

- دومین بازیکن برتر سال فوتبال آسیا (1996)

- چهارمین بازیکن برتر سال فوتبال آسیا (1998)

- برترین گلزن ملی تاریخ فوتبال جهان

- برترین گلزن ملی سال دیتا (1996 و 2004)

- هفتمین بازیکن برتر قرن آسیا

- عضو تیم منتخب فیفا (2000)

- عضو تیم منتخب آسیا (1997 و 1998)

- آقای گل بازی‌های آسیایی (1998)

- آقای گل جام ملت‌های غرب آسیا (2004)

- بهترین بازیکن جام ملت‌های غرب آسیا (2004)

- بهترین بازیکن جام ال‌جی تهران (2000)

- آقای گل لیگ برتر (84-83)

- نشان درجه 3 شجاعت (1383)

- سفیر حسن نیت یونیسف در ایران

- آقای گل باشگاه‌های تهران (1382)

علی کریمی

- مرد سال فوتبال آسیا (2004)

- چهارمین بازیکن برتر سال آسیا (2001)

- بازیکن ماه فوتبال آسیا (ژوئن 2000، اکتبر 2001، اکتبر 2003)

- بهترین بازیکن جام ملت‌های غرب آسیا (2000)

- بهترین بازیکن جام بین قاره‌ای (2003)

- برترین فوتبالیست سال ایران

- بهترین بازیکن خارجی لیگ امارات (2002 و 2004)

- آقای گل جام ملت‌های آسیا (2004)

- آقای گل لیگ امارات (2004-2003)

- عضو تیم منتخب آسیا (2004)

زیاد شعبو

- آقای گل لیگ سوریه (2003-2002)

- بهترین بازیکن سال سوریه (2002)

- سومین گلزن برتر لیگ کشورهای عربی (2002)

احمدرضا عابدزاده

- رکورد بسته نگه داشتن دروزاه در لیگ (802 دقیقه)

- 13 بازی بدون شکست در داربی پرسپولیس- استقلال

- بیشترین بازی ملی دروازه‌بانی (79 بازی ملی)
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 12 تیر 1396 10:32 ب.ظ
These are truly enormous ideas in regarding
blogging. You have touched some nice points here.
Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 01:41 ق.ظ
I do not even understand how I stopped up here, but I believed
this publish was once good. I do not know who you are but certainly you're going to a well-known blogger in the event you are not already.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


ورزشی
تاریخچه های ورزش و محصولات ورزشی
درباره وبلاگ

تاریخچه های ورزش و محصولات ورزشی

مدیر وبلاگ : رضا
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Google Pagerank Powered by  MyPagerank.Net